WIECZERNIKI

 

imagesMarzeniem naszym jest, aby w każdym miejscu w Warszawie, każdej dzielnicy, ale także w mniejszych miejscowościach podwarszawskich odbywały się spotkania domowe Przymierza Miłosierdzia. Aby iskra miłosierdzia rozprzestrzeniała się dalej, w naszych społecznościach lokalnych.

Podczas Misericordia Fest Ojciec Henrique mówił, aby zapraszać na te spotkania swoich sąsiadów, znajomych z pracy, rodzinę, by z nimi dzielić się Słowem Bożym i miłością.

Spotkania w Wieczerniku to też ewangelizacja, ale taka po królewsku, ponieważ odbywa się w  naszej codzienności, wymaga przyjęcia brata/siostrę ze wszystkim co ma i zaproszenia go do tego co mam ja – do mojej biedy lub do mego bogactwa. Jest to forma mostu miłosierdzia.

Odpowiedzialność za grupę ponosi każdy z jej członków, dlatego chcemy przypomnieć jaka jest idea wieczerników i  jakie są zasady panujące podczas spotkań. Jeżeli zauważymy, że na naszym spotkaniu jest inaczej, to jesteśmy wszyscy odpowiedzialni za to, aby to zmienić.

1. Wieczernik jest to modlitewne spotkanie domowe w grupkach od 6-12 osób z PM, a także ludzi nam zaprzyjaźnionych, naszych sąsiadów, znajomych może też księży z sąsiedniej parafii i wszystkich tych z którymi chcemy podzielić się  dobrą nowiną o miłości Bożej.

2. Spotkanie odbywa się w domu członków grupy – to nie musi być wciąż to samo miejsce, jeśli chcesz aby spotkanie odbyło się u Ciebie zaproponuj to swojej grupce.

3. Spotkanie odbywa się wg schematu:g_rysunek_krzyz_rece_wspolnota1-197x300
modlitwa różańcowa w intencjach wspólnoty, o pokój na świecie i we wszystkich waszych intencjach;
dzielenie Słowem na miesiąc skierowanym przez naszych Ojców do wspólnoty PM – to dzielenie jest po to aby nie zatrzymywać darów Bożych dla siebie ale podawać je dalej. Mówimy o tym co Bóg mówi dzisiaj do mnie. (Każdy ma prawo do tego aby się wypowiedzieć, unikamy ocen, komentowania wypowiedzi oraz udzielania rad);
Agapa – uczta miłości, dzielimy się tym co mamy- każdy przynosi coś na wspólny stół, to co ma – jest to czas integracji, rozmów, bycia ze sobą (podczas spotkania grupki domowej nie spożywamy alkoholu), możemy rozmawiać, grać w gry, śpiewać, tańczyć, obejrzeć dobry film, planować wspólne przedsięwzięcia – wszystko co będzie służyło stworzeniem więzi. Jest to tak naprawdę najważniejsza część spotkania, dlatego nie uciekajmy od razu po modlitwie… ale bądźmy ze sobą, uważni na siebie.

4. Zaczynajmy punktualnie! Spóźnienie to jedna z wad głównych w naszej wspólnocie. Starajmy się aby zaczynać spotkanie z tymi którzy przyszli o czasie.

5. Bądźmy otwarci na nowe osoby – tak jak mówił Ojciec Antonello:

Zawsze mamy być otwarci na nowych braci i siostry, nie bójmy się gdy  naszą grupę będzie trzeba podzielić, Pan Bóg będzie rozszerzał nasze serca.

Grupki domowe powinny liczyć tak do 12 osób, w mniejszą grupkę łatwiej wejść nowej osobie – indekspamiętajmy że mamy być jak zapalnik… w naszych sercach będzie płonął ogień, który w nas zrodzi pragnienie dzielenia sie dalej… i tak z jednego wieczernika może powstać wiele nowych.

6. Wspólnota jest też po to aby dawać wsparcie – zauważajmy problemy naszych braci, bądźmy dla siebie pomocni wspierajmy się modlitwą, dzielmy się radościami, smutkami. Niech to będzie prawdziwe spotkanie, na każdej płaszczyźnie.

7. Jeśli tam gdzie mieszkasz nie ma takiej grupki, a chciałbyś aby powstała, zbierz kilka osób z Twojej okolicy i napisz do nas – warszawa@przymierzemilosierdzia.pl – pomożemy Ci stworzyć Wieczernik u Ciebie w domu.