SCHRONISKO DLA NIELETNICH

 

mother-theresa

 

 

“Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”

Mt 25, 40

 

 


MIEJSCE:
Schronisko dla nieletnich, Warszawa, Pawła Lipowczana 3 (Okęcie)


CZAS:
w każdą niedzielę o godz. 15:00 przed bramą schroniska

OSOBY ODPOWIEDZIALNE:
Joanna Pojawa & Jola Główka: jolapietka@gmail.com


Posługa Przymierza Miłosierdzia w Schronisku dla Nieletnich na ul. Lipowczana 3 w Warszawie trwa już kilka lat. Dwa razy w tygodniu odwiedzamy chłopców, którzy w tym miejscu oczekują wyroków sądowych w swoich sprawach – niektórzy po (zazwyczaj) kilkumiesięcznym pobycie w schronisku trafiają do zakładów poprawczych, inni do ośrodków młodzieżowych, jeszcze inni wychodzą na wolność. Istota tej posługi koncentruje się na celebracji niedzieli – towarzyszymy im w tym dniu szczególnie poprzez udział we wspólnej Eucharystii, współorganizację spotkań przygotowujących ich do bierzmowania, comiesięczną adoracją, a także szeroko pojętą rekreację (gry, sport, rozmowy etc.).

dsc_0034-002

Wielu z nas odwiedza chłopców także w tygodniu – najczęściej w poniedziałki lub czwartki (ok.16.30 lub 18.30). To czas towarzyszenia im w ich codzienności. Często pomagamy w odrabianiu lekcji, oglądamy filmy i razem gotujemy. Szczególnie wyczekiwane przez wychowanków są wakacyjne ogniska, a także mecze piłki nożnej: Schronisko kontra Przymierze, pełne zdrowej męskiej rywalizacji i wysokiego poziomu, którego zawodnikom mogłaby pozazdrościć nawet polska reprezentacja ;). Raz do roku wspólnie przygotowujemy świąteczne kartki dla wychowanków domów dziecka lub seniorów z DPS-u; w miarę możliwości włączamy się także w inicjatywy kierownictwa placówki.

Do wszystkiego, w czym uczestniczymy razem z chłopcami, zapraszamy Pana Boga. Wierzymy, że da się Go spotkać w tym co proste i na pierwszy rzut oka zwyczajne. Dzielimy się Nim w naszych rozmowach, pomagamy szukać Jego Obecności w ich życiowych doświadczeniach i równie często czerpiemy od nich samych, słysząc jak wielu podopiecznych coraz bardziej świadomie buduje swoje życie na wartościach i widzi w nim działanie Boga. Każdą naszą posługę poprzedza dzielenie Słowem z Ewangelii. Spotykamy się zatem na wspólnej modlitwie w każdą niedziele przed bramą schroniska o godzinie 15:00 – w szczególnej dla nas godzinie Miłosierdzia.

dsc_0099